Enzýmy a doplňky pro zdraví

Serrapeptáza, Vitamín D3 kapky,...

Opaľovanie

Z každej strany počúvate o ochrane kože pred UV žiarením a ja Vám chcem poradiť: nechráňte sa hystericky.
Je pravda, že nadmerné pôsobenie UV žiarenia na pokožku, zvyšuje riziko jej zhubného ochorenia. Na strane druhej je UV žiarenie takmer nenahraditeľným faktorom, ktorý podporuje tvorbu vitamínu D


Látky, ktorej aktívna forma (kalcitriol) sa dnes považuje – vzhľadom na to ako funguje – skôr za hormón. Z akejsi nostalgie mu však budem hovoriť vitamín. 


Vitamín D (kalciferoly – pre tých, čo chcú, aby boli veci zložitejšie) reguluje predovšetkým hladinu vápnika a fosforu v krvi. Tá je dôležitá pre normálny rozvoj a zdravie kostí a zubov, činnosť srdca, nervov a svalov (dostatok vitamínu D znižuje riziko pádu a zlomenín kostí). Vitamín D je potrebný pre delenie buniek a reguláciu imunitného systému: u starších ľudí jeho podávanie vo forme výživového doplnku zlepšuje imunitu a deriváty vitamínu D sa úspešne využívajú v liečbe psoriázy. 

Znižuje riziko vzniku sklerózy multiplex a má protirakovinový účinok – niekoľko nedávnych dôveryhodných štúdii ukázalo, že dostatok vitamínu znižuje riziko rakoviny prsníka, prostaty, hrubého čreva a konečníka.

Zdá sa vám to dôležité? Tak sa starajte o to, aby ste mali vitamínu D dostatok, pretože najnovšie analýzy ukazujú, že ľudia v industriálne rozvinutých krajinách, trpia nedostatkom tohoto dôležitého prvku. Nielen preto, že jedia málo potravín, ktoré obsahujú vitamín D, ale najmä preto, že z obáv o rakovinu kože sa panicky vyhýbajú slnku a jeho žiareniu. 

Pritom najúčinnejšia forma vitamínu D vzniká práve vplyvom UV žiarenia v koži. Ak to nejde slnkom, tak – najmä u starších ľudí – použite tabletky, ale mali by ste vedieť, že niektoré výživové doplnky obsahujú menej účinnú formu D2.

Náš tip: doprajte si UV žiarenie v bezpečnom čase do 10. a po 15. hodine aj bez ochranných krémov. 

Stačí 10 - 30 minút a máte vitamínu D na celý deň a ešte trochu aj do “špajze na zimu”. Netreba to však preháňať: vitamín D nie je hnedý!