Enzýmy a doplňky pro zdraví

Serrapeptáza, Vitamín D3 kapky,...

Zápaly

Enzýmy sa tiež používajú na zvýšenie účinku antibiotík pri liečbe infekcie.
Talianski mikrobiológovia hovoria, že tvorba biofilmu je jednou s najrozšírenejších mechanizmov bakteriálnej rezistencie a toto je častá príčina neúspechu liečby infekcií v endoprotézach alebo stentoch. Robili rozličné pokusy ako zabrzdiť tvorbu biofilmov a rast baktérií v nich. V siedmich rozličných pokusoch prišli na to, že serrapeptáza vysoko zvyšuje aktivitu antibiotík a brzdí tvorbu biofilmu.

Klinické výskumy v Európe ukázali, že proteolytické enzýmy v kombinácii s antibiotikami, ako sú ampicilín, tetracyklín a trimetoprim, vedú k podstatnému zvýšeniu koncentrácie antibiotika v mieste infekcie a rýchlejšiemu hojeniu. V urológii sa s úspechom využíva pri liečbe cystitídy – zápalu močového mechúra a nadsemenníka. Serrapeptáza rozpúšťa tkanivá, ako jazvy a blokuje chemické látky, spôsobujúce zápal. Toto ju robí účinnou pri každom ochorení spôsobenom zápalom.

Nedávne japonské výskumy dokonca naznačili, že serrapeptáza by mohla pomôcť pri liečbe alebo v prevencii vírusových ochorení, ako AIDS a hepatitída B a C (zápal pečene). Mechanizmom je v každom prípade schopnosť enzýmu preťať alebo rozštiepiť proteínový (bielkovinový) reťazec na dve alebo viac častí, zvyčajne na určitých presných štiepnych miestach. Rovnakým mechanizmom sú peptidázy schopné inaktivovať (zastaviť činnosť) HIV – vírus, ktorý spôsobuje AIDS – skrátením vírusových proteínov, potrebných nato, aby bol infekčný a mohol vyvolať ochorenie.

Medicínske použitie enzýmov ako protizápalových činiteľov je známe už niekoľko rokov. V 50-tych rokoch 20. storočia sa zistilo, že trypsín, podaný injekčne do žily, dokáže neočakávane zbaviť symptómov zápalu z rôznych príčin, zahrňujúc reumatoidnú artritídu (jedno z najhorších zápalových ochorení kĺbov), ulceróznu kolitídu (zápal čreva) a atypickú vírusovú pneumóniu (zápal pľúc). Nasledovne sa zistilo, že injekcie enzýmov do svalu sú účinné v liečbe pooperačných opuchov, liečení tromboflebitídy, menšej chrbtovej deformácie a urýchľujú liečenie podliatin spôsobených pri športe.

Predpokladaný spôsob ich účinku je rozkladanie látok, ktoré vyvolávajú zápal, potlačenie opuchov, aktivácia fibrinolýzy, redukcia imunokomplexov (komplexy protilátky a antigénu) a proteolytická modifikácia molekúl, ktoré sprostredkovávajú priľnutie zápalových buniek na ich terč na povrchu bunky (adhézia molekúl je považovaná za významnú vo vývoji artritídy a iných autoimúnných ochorení). Tiež sa predpokladá, že účinok proti bolesti proteolytických enzýmov je spôsobený štiepením bradykinínu, posla molekúl zapojených v signalizácii bolesti.

zdroj: webnoviny.sk